بیش از ۸۰ سال است که آسپرین را به‌عنوان یک مسکن غیرمخدر برای تسکین درد، کاهش تب و التیام نشانه‌های آرتریت مصرف می‌کنند. آسپرین به مقدار اندک در جلوگیری از تشکیل لخته خون موثر است. اما مصرف کنندگان  دوز پایین آسپیرین نیز می تواند به زخمهای گوارشی مبتلا می‌شوند که هیچ‌گونه علائمی ندارد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز  ،  آسپرین از جمله داروهایی است که در کشور ایران بیش از حد استاندارد و خودسرانه مصرف می‌شود.

ویژگی آسپرین در جلوگیری از تشکیل لخته خون و رقیق کردن آن و وجود درصد بالای سیگاری‌ها و افرادی که با مشکل غلظت خون مواجه‌اند، عمده دلیل استفاده از این دارو بدون نظر پزشک از سوی افراد شده است. حال آن‌که همین آسپرین در مواردی می‌تواند باعث پارگی مویرگ‌ها به‌خصوص در ناحیه مغز و عواقب خطرناکی باشد.
ستون «داروخونه» این بار با توجه به اهمیت آسپرین و رواج مصرف آن در جامعه ویژگی‌ها و عوارض این دارو را برای افزایش اطلاعات مخاطبان خود درج می‌کند.
آسپرین در بسیاری از داروهای سرماخوردگی، سردرد و دردهای مفصلی و عضلانی وجود دارد.یکی از معایب آسپرین ایجاد تحریک در معده و خونریزی معده است.
احتمال دارد موجب بروز بیماری «ری» شود. بیماری ری یک اختلال نادر در مغز و کبد است که معمولا کودکان را گرفتار می‌سازد.
بنابراین تجویز آن برای کودکان کمتر از ۱۲ سال باید تحت نظارت دقیق پزشک انجام پذیرد.توجه داشته باشید حتما این دارو را با نظر پزشک استفاده کنید.

محققان اعلام می کنند که حدود ۱۰ درصد از بیمارانی که به منظور کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی از دوز پایین آسپیرین استفاده می کنند اغلب به زخمهای گوارشی مبتلا می‌شوند که هیچ‌گونه علائمی ندارد.

بر اساس این گزارش، اگرچه آسپیرین با زخم‌های گوارشی مرتبط است اما کاملا مشخص نیست که آیا خوردن آسپرین منجر به بیماری‌های گوارشی می شود یا خیر و یا می‌تواند عوامل دیگر از جمله خونریزی گوارشی را ایجاد کند.
براین اساس، محققان ۱۸۷ بیمار که روزانه ۷۵ تا ۳۲۵ میلی گرم آسپرین مصرف می‌کردند را به مدت یک ماه مورد مطالعه قرار دادند.
محققان دریافتند: میزان اندازه گیری شده زخم‌های گوارشی در این افراد حداقل ۳ میلی متر قطر داشت که ۱۰٫۷ درصد از این افراد را شامل می شد و تنها ۲۰ درصد از آنها نشانه های بیماری را دارا بودند.
هنگامیکه محققان آزمایش آندوسکوپی را بعد از ۳ ماه برای ۱۱۳ نفر از این افراد که زخم گوارشی نداشتند انجام دادند دریافتند که ۷٫۱ درصد از این بیماران در مراحل مقدماتی به زخم گوارشی مبتلا شدند که این میزان سالانه ۲۸ درصد است.
این گزارش می‌افزاید: مصرف آسپرین می تواند فواید بسیاری را برای جلوگیری از خطر ابتلا به سکته‌ها و حملات قلبی داشته باشد اما لازم است که مضرات این دارو همانند فواید آن برای افرادی که طولانی مدت از این دارو استفاده می‌کنند به دقت مورد توجه قرار گیرد.
 

اشکال دارو قرص، کپسول آهسته رهش، شیاف
مقدار و زمان مصرف
برای التیام درد و تب هر ۴ تا ۶ ساعت در صورت لزوم با غذا یا شیر میل کنید.برای جلوگیری از لخته خون روزی یک‌بار با نظر پزشک.
مقدار مصرف برای بزرگسالان
برای التیام درد و تب ۹۰۰-۳۰۰ میلی‌گرم برای جلوگیری از لخته خون روزانه ۷۵-۳۰۰ میلیگرم طبق توصیه پزشک.
شروع تاثیر دارو
۳۰ الی ۶۰ دقیقه (آسپرین به‌طور منظم) ۸-۵/۱ ساعت (قرص‌های پوشش‌دار روده)
ادامه اثر دارو
اثر دارو ۱۲ ساعت است اما تاثیر آن در موارد جلوگیری از تشکیل لخته خون تا چند روز باقی می‌ماند.
نگهداری از دارو
در محفظه سربسته خشک و خنک به دور از دسترس اطفال باشد.
فراموش کردن نوبت دارو
به‌محض یادآوری آن را ادامه دهید. اگر قرار است دوز بعدی دو ساعت دیگر خورده شود فعلا یک نوبت بخورید و از نوبت بعد صرف‌نظر کنید.
متوقف کردن دارو
اگر به توصیه پزشک اقدام به مصرف آسپرین کرده‌اید برای قطع آن از پزشک نظر بخواهید.
مصرف مقدار اضافی
در تمامی موارد زیر خود را به پزشک برسانید. احساس بی‌قراری، درد معده، صدای زنگ در گوش‌ها، تار شدن دید و استفراغ بروز کرد امداد فوری پزشکی ضرورت دارد.
استفاده بلندمدت
آسپرین را نباید بیشتر از دو روز مصرف کرد مگر این‌که پزشک اصرار داشته باشد. مصرف آسپرین به مدت طولانی می‌تواند منجر به خونریزی در معده و زخم‌معده شود.
داروهای ضدانعقاد:

خوردن آسپرین همراه با این داروها خطر خونریزی غیرطبیعی را افزایش می‌دهد.داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی: همراه با آسپرین احتمال تحریک معده را تشدید می‌کند.
داروهای نقرس:

آسپرین اثر این داروها را به‌ویژه پرونسید و سولفین پیرازون کم می‌کند.‌ قرص‌های ضددیابت: اثر این داروها به‌وسیله آسپرین تشدید می‌شود.
متوترکسات:

احتمال تحریک معده را چنانچه با آسپرین مصرف شود افزایش می‌دهد.

* هشدار !

آسپرین برای کودکانی که به آبله‌مرغان و آنفلوآنزا مبتلا می‌شوند به هیچ‌وجه نباید استفاده شود زیرا آسپرین در این کودکان، سندرم «ری» ایجاد می‌کند.این سندرم کشنده است و بر کبد و مغز اثر می‌گذارد.

نشانه‌های سندرم ری  استفراغ‌های پی‌درپی هر چند ساعت یک‌بار، اغما و ایست قلبی است.

 برای پرهیز از این سندرم و همچنین تسکین تب بهتر است از استامینوفن آن هم بدون کدوئین استفاده کنید.آسپرین برای کودکانی که به آبله‌مرغان و آنفلوآنزا مبتلا می‌شوند به هیچ‌وجه نباید استفاده شود زیرا آسپرین در این کودکان، سندرم «ری» ایجاد می‌کند.این سندرم کشنده است و بر کبد و مغز اثر می‌گذارد.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط سیدحسین طباطبایی ندوشن | 
 
صفحه نخست
پروفایل مدیر وبلاگ
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
سید حسین طباطبایی ندوشن پسر کوچک سید فضل الله ؛علاقه ام نجات جان بشریت است (من احیاها فکنما احیا الناس جمیعا) ،دعا کردم که هر گمراه از خدا، به سوي خدا هدايت شود و هر گمراه از پيامبر(ص) به سوي او بازگردد و هر گمراه از حق، حق را بپذيرد و بر آن تکيه کند.
سپس براي اهل توفيق و پيروان حق، دعا کردم که توفيقشان بپايد و حق جويي‌شان افزون شود. نيز براي خودم و کساني که کارشان به من مربوط است، بر اساس اميدي که داشتم و به ترتيبي که به خدا و به خواسته پيامبرش نزديک‌تر بود، دعا کردم و مهم‌ترين حاجت‌ها را بر اساس اميدي که به اجابت‌شان داشتيم، خواستم.
اللهم صلی علی محمد و آل محمد
نوشته های پیشین
دی ۱۳۹۳
آبان ۱۳۹۳
اسفند ۱۳۹۲
بهمن ۱۳۹۲
آذر ۱۳۹۲
مهر ۱۳۹۲
شهریور ۱۳۹۲
مرداد ۱۳۹۲
تیر ۱۳۹۲
خرداد ۱۳۹۲
اردیبهشت ۱۳۹۲
فروردین ۱۳۹۲
دی ۱۳۹۱
تیر ۱۳۹۱
خرداد ۱۳۹۱
اردیبهشت ۱۳۹۱
بهمن ۱۳۹۰
آذر ۱۳۹۰
آبان ۱۳۹۰
مهر ۱۳۹۰
شهریور ۱۳۹۰
تیر ۱۳۹۰
خرداد ۱۳۹۰
اردیبهشت ۱۳۹۰
فروردین ۱۳۹۰
خرداد ۱۳۸۹
اردیبهشت ۱۳۸۹
بهمن ۱۳۸۸
دی ۱۳۸۸
آذر ۱۳۸۸
آبان ۱۳۸۸
مهر ۱۳۸۸
شهریور ۱۳۸۸
مرداد ۱۳۸۸
تیر ۱۳۸۸
خرداد ۱۳۸۸
آرشيو
آرشیو موضوعی
مراقبت پرستاری
پیوندها
سیدفضل الله طباطبایی ندوشن(امید)
سیستم سما (د.علوم پزشکی شهید صدوقی)
سایت دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد
انجمن احیائ اروپا
انجمن قلب آمریکا
پارامديك
انجمن علمی پرستاران قلب ایران
پزشکان بدون مرز
دارو و داروخانه ها
سازمان نظام پرستاری
انجمن پرستاران کانادا
دکتر محمد حسن نجفی
علی کهدویی
مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی استان یزد
....وضوی بی ولایت آب بازیست
فرشته مهربون
رویای پرستاری
دعایش کنید
سید روح الله ظباظبایی ندوشن
ندای ندوشن
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM

Untitled Document Top java codes